A szervezetfejlesztés sokban hasonlít a sütéshez?
Gyakran beszélgetünk a belső meetingeinken arról, hogy tudnánk a legplasztikusabban bemutatni ügyfeleinknek, hogy mi a szervezetfejlesztés, hogyan működik, milyen hatásai vannak a szervezetre és milyen előnyökkel jár vállalati szempontból, ha belevágunk egy átfogó folyamatba.

Ha valaki meg szeretne tanulni kenyeret sütni, tudnia kell, hogy a liszt, víz és só külön-külön még nem alkotja a végterméket. Ezek az alapanyagok önmagukban nem működnek, szükséges egy szakértői beavatkozás – dagasztás, pihentetés–, amely révén az alapanyagok egy magasabb szintű egésszé válnak.
Ráadásul, ha időt is hagyunk az érésre, akkor az egyszerű tésztából kenyeret, de hozzáadva még egyéb összetevőket akár kalácsot vagy más finomságot is készíthetünk, melyek egy főtt tésztához képest magasabb minőséget képviselnek.
Ugyanez igaz a szervezetfejlesztésre is. Gyakran előfordul, hogy egy vállalat modulárisan vásárol soft skill fejlesztéseket a piacról középvezetői számára, például kommunikációs vagy konfliktuskezelési tréningeket. Ezek azonban önmagukban olyanok, mintha valaki csak lisztet venne a boltban, és azt várná, hogy abból magától kenyér lesz. A vezetői készségek önmagukban nem elegendőek, ha a szervezeti működés más területei akadályozzák a hatékonyságot.
Miért nem elég a soft skill tréning önmagában?
A középvezetők helyzetét számos tényező befolyásolja: vállalati struktúra, döntéshozatali mechanizmusok, információáramlás vagy akár a munkakörök tisztázatlansága. Ha egy vezető például nem tud megfelelően kommunikálni a csapatával, annak oka lehet egyéni készségbeli hiányosság, de akár egy rosszul kialakított szervezeti struktúra is, amelyben nem tiszták a felelősségi körök.
Egy hatékony szervezetfejlesztési program azért nyújt többet, mert nemcsak a vezető képességeit javítja, hanem megvizsgálja a teljes szervezeti működést, hogy azonosítsa azokat a strukturális vagy kulturális tényezőket, amelyek akadályozzák a vezetői sikert. Ha például egy cég rosszul definiált célokat és szerepeket ad a középvezetőknek, akkor a legjobb kommunikációs tréning sem fogja megoldani a problémát.
A komplex megközelítés előnyei
Ha a szervezet minden szintje bevonásra kerül egy fejlesztési programba, akkor a fejlesztési folyamat olyan, mint a jól előkészített sütés. Nemcsak a lisztet és vizet keverjük össze, hanem kellő szakértelmet adunk hozzá, gyúrjuk, dagasztjuk, míg pont jó lesz, hagyjuk kelni, majd a megfelelő hőmérsékleten megsütjük. A végeredmény egy teljesen új minőség lesz, melyet a gyakorlott szem meglát a zacskóban álló liszten, míg a tapasztalatlan és már kissé kétségbeesett szakács annyit mond, nincs itthon semmim, nincs mivel főznöm.
A szervezetfejlesztési beavatkozások során ezért nem elég csak egy-egy tréningmodulra fókuszálni. Egy komplex program:
bevonja a teljes szervezetet,
feltárja a működési anomáliákat,
fejleszti az egyéni és szervezeti szintű képességeket,
hosszú távú, fenntartható változást hoz létre.
Ahogy egy jó kenyér elkészítéséhez is idő, türelem és megfelelő technológia szükséges, úgy egy jól működő szervezet létrehozása is egy átgondolt és holisztikus folyamatot igényel. Ha a szervezet minden elemét egységes egészként kezeljük, és nem csak az egyes részleteket próbáljuk foltozgatni, akkor az eredmény is sokkal magasabb minőségű és tartósabb lesz.
És mielőtt az olvasó tenné fel a kérdést, kötelességünk elmondani,
hogy ‘tuti receptünk’ van is és nincs is.
Mert nem létezik egyféle megoldás minden problémára,
de a sokat és sokféle esetet látott, gyakorlott szakértői szem,
gyorsan felismer helyzeteket, és a receptfüzetét végig lapozva
hamar ki tudja alakítani azt a folyamatsort, melyen végig haladva
az adott vállalattal együttműködve, valami nagyon jó sül ki.

Tudjuk, alakulhat úgy, hogy mégis csak gyors megoldásra és kisebb egységeket érintő beavatkozásra van csupán szükség vagy lehetőség egy átfogó program helyett.
Ezekre az esetekre is megoldást nyújthat a Vezetőfejlesztő Pixel programunk, ahol számtalan vezetői készséget fejlesztünk integratív szemléletben.
Vagyis megtanítjuk a résztvevőknek mindazt a vezetői szemléletet, erősítjük azokat a készségeket, melyekkel hatékonnyá és gördülékennyé válik vezetői munkájuk.
Segítünk, hogy tisztább, élesebb képet kapjanak önmaguk, csapatuk, vállalatuk jobb működéséhez szükséges tennivalókról, és természetesen megkapják az erre alkalmazható technikákat, ismereteket is.
Struktúráját, témáit sok éves szervezetfejlesztői tapasztalatunkból merítve úgy építettük fel, hogy a résztvevők a vállalati és vezetői élet minden fontos állomásával megismerkedhessenek és rengeteg gyakorláson keresztül stabilizálhassák új tudásukat, és hozhassák felszínre vezetői ismereteiket.
Amennyiben felkeltettük az érdeklődését, kérdései vannak, keressen minket, ahol egy bemutatkozó beszélgetés alkalmával feltérképezzük a cége életében jelen lévő főbb fájó pontokat, megmutatjuk, milyen megoldásokkal tudunk erre javasolni.
Katona Ramóna
One Step Ahead Szakértői/Tanácsadói Közösség
+36 70 719 5444
Comments